Nič nepokazíte ak budete miešať farby medzi sebou (kriedové s kriedovými, farbilky s farbilkami, na textil s tými na textil a pod.). Miešať však môžete aj tieto druhy farieb medzi sebou. Napríklad kriedové s Farbilkou. Treba však myslieť na to, že aj vlastnosti bude mať výsledná farba z oboch. O vlastnostiach DPS a Farbilky sa viac dozviete na tomto blogu: Kriedová farba vs. Farbilka. Farby na textil, sklo či hodváb by som už neodporúčala miešať s inými typmi, keďže ide o veľmi špecifické použitie. Ja napríklad miešam Farbilky a kriedové farby aj s tabuľovou farbou (ako a prečo, píšem nižšie). Ak je tabuľovej len málo v pomere k druhej farbe, nemôžeme namiešanú farbu považovať za tabuľovú a používať ju tak (na tabuľu).
Základné info:
Miešanie kriedových farieb:
Jednoduché príklady miešania farieb si ukážeme na kriedových farbách DPS.
Základné farby, z ktorých by ste si mali vedieť namiešať všetky odtiene sú nasledovné:
Ak sa vám zdá, že ich je akosi málo, ihneď si ukážeme ako z týchto farieb namiešať ďalšie, ktoré považujeme pri tvorení za nevyhnutné:

Zelená
Fialová
Ružová
Sivá
Oranžová
Z vyššie namiešaných si už viete namiešať takmer hocakú farbičku. Na ich miešanie môžete použiť namiešané odtiene alebo originál zakúpené. Vyšší stupeň miešania farieb:

Namiešaná zelená
Namiešaná zelená
Hnedá
Namiešaná hnedá
Namiešaná sivá
Sivo-hnedá
Namiešaná fialová
Bodová
Namiešaná oranžová
Namiešaná ružová
Lososová
Tyrkysová


TIP: ak si chcete na začiatok zadovážiť čo najmenšie množstvo farieb a neviete sa rozhodnúť aké to majú byť – vždy myslite na to, že z tmavších odtieňov pomocou bielej spravíte vždy ľahko bledšie a jemnejšie. Práve týmto sme sa riadili pri výbere odtieňov farieb Farbilka. Odtiene, ktoré zo základnej farby dokážete len za pomoci BIELEJ namiešať, máte uvedené priamo na produktovej fotke.

Mentolová
Bledo-žltá
Capuccino
Bledo-ružová
Zeleno-sivá
(*magenta odtieň = akrylová farba)
Funguje to aj naopak. Ak do farby pridáte čiernu, farba stmavne. Ja dokonca pridávam tabuľovú čiernu farbu, pretože má silnú pigmentáciu a stačí jej pridať veľmi málinko a farba je hneď o riadny kus tmavšia.
Spektrum farieb
Spektrum farieb je veľmi užitočným pomocníkom pri miešaní farieb aby sme si uvedomili aké farby potrebujeme k namiešaniu cieľovej farby, musíme si najprv uvedomiť, kde sa na kolese nachádza. Následne si zadefinujeme farby, ktoré potrebujeme na namiešanie tohto odtieňa (farby, ktoré našu cieľovú farbu obklopujú a zároveň sú najbližšie tým, ktoré doma máme a budeme z nich vychádzať).

Pri farebnom spektre si zároveň uvedomíte, že je dôležitý aj pomer v akom farby miešate. Teda ak chcete namiešať oranžovú a na jej
namiešanie použijete
menej žltej -
výsledný odtieň bude
sýtejšia, výraznejšia
oranžová.
My miešame farby od oka, pridávame jednej či druhej
farby až kým nemáme ideálny odtieň. Pri miešaní pastelových odtieňov odporúčam pridávať farbu s farebným pigmentom do bielej po malých častiach a vždy riadne rozmiešať - biela farba veľmi rýchlo "sfarebnie" :)